17.03.2022 Юні радисти на зв'язку! Тема: Цікаво дізнатися про винахідника азбуки Морзе?
17.03.2022 Юні радисти на зв'язку!
Тема: Цікаво дізнатися про винахідника азбуки Морзе?
Американець Самуель Морз винайшов у 1832 році азбуку, якою можна порозуміватися дуже різними способами. Нею можна написати листа або “говорити” світлом, свищиком чи сурмою, прапорцем, дзвінком, телеграфічним чи радієвим апаратом, димом ватри, вистукувати молотком чи бубном, а навіть, таємно потискаючи руку свого друга чи сусіда, непомітно для оточення “розмовляти”.
Ця азбука складається з крапок і рисок або коротких і довгих звукових чи світляних знаків, частих або рідких ударів бубна, молотка тощо. Вона, як кожний геніальний винахід, зразу прийнялася на цілому світі й загально відома під назвою “міжнародня азбука Морза”.
Хто винайшов азбуку Морзе? Самюел Фінлі Бріз Морзе довший час жив в Англії, в Лондоні й був досить добрим малярем, але не мав майже жадних технічних обдаровань, себто хисту. Але, коли він повертався до Америки, то — як твердить дир. [наукового музею в Лондоні] Геррет — почув на кораблі розмову двох, либонь, інженерів чи електриків, про електромагнетизм. У тій розмові один сказав таке: „Треба, щоб засяг шпульки індуктора діяв на великій відстані …”Морзе зразу збагнув, що цю ідею можна використати для передачі повідомлень. Одначе, як це зробити, він не знав і на протязі багатьох років не міг розв’язати загадки, хоч намагався це зробити. Він хотів замінити слова кодом (укладом) численних рисок і крапок. Але телеграфісти мусіли б або вивчати той код на пам’ять або шукати потрібного слова в вигляді крапок і рисок у грубелезній книзі, в якій були б списані всі слова. А це ж було просто неможливе, бо кожна мова має грубі тисячі слів.
Розв’язку знайшов молодий технічний знавець, що називався Альфред Вайл. Морзе запросив був його до співпраці. І Вайлові спало на думку замінити рисками й крапками не слова, а букви. Одначе, тому, що в умові, яку Морзе склав з своїм співпрацівником, було виразно зазначено, що всі винаходи належать до Морзе, як до „духового батька”, тому й винахід Вайла записано на ім’я Морзе.
Не зважаючи на великий поступ і поширений ужиток радіотелефону, — її і подібних інших т. зв. “кодів” постійно вживають кожна армія, фльота чи літунство, телеграфічні і радієві агенції, залізниця, пошта — взагалі всі, кому залежить на швидкій, певній і точній передачі вісток. Для всіх, хто живе серед природи, і для мандрівників її знання корисне й важливе, бо часто стає в пригоді, коли немає іншої можливості порозумітися.
На фото: перший апарат Морзе та його вдосконаленн з часом.
Керівник гуртка Марина Дєєва