01.12.2022р. Гурток "Культура мови та спілкування"
Тема: "Розучування скоромовок".
Мета: познайомити діток зі скоромовками, як жанром усної народної творчості, з жанровими особливостями скоромовок; навчати вихованців розуміти і аналізувати скоромовки, швидко їх промовляти; розвивати дикцію, удосконалювати швидкість, правильність, виразність мовленя, розвивати увагу і пам'ять; виховувати гордість за словникове багатство української мови.
Своєрідним фольклорним жанром є СКОРОМОВКА – весела та віртуозна гра у швидке повторення жартівливих віршів і фраз, які складно вимовляти без належної практики. Краса скоромовки полягає у тому, що з першого разу її взагалі важко промовити, адже за правилами гри скоромовку не читають, а повторюють зі слуху, що значно важче. Гра полягає не тільки в тому, щоб дібрати важкі для вимови звукосполучення, а й у плутанині, у постійній перестановці звуків: той, хто прагне швиденько розповісти скоромовку, часто потрапляє у смішне становище, "спотикаючись" чи перекручуючи слова.
Цінність скоромовки виражається не у смисловому навантаженні, а в такому підборі і розстановці слів, вимова яких вимагає від мовця певних зусиль і сприяє виробленню дикції, правильної артикуляції, що підвищує його культуру мовлення. Скоромовки легко засвоюються дітьми і, поширюючись із уст в уста, найчастіше втрачають автора, поповнюючи собою скарбницю дитячого фольклору.
Тож до вашої уваги, мої любі вихованці, пропоную переглянути відео, де ви зможете прослухати скоромовки, а також і вивчити, потренувавши свою пам'ять, та розвинути дикцію.
Керівник гуртка Олена Жданова